abdominoplastika
Dr Ciric april 15, 2016 Nema komentara

Naš svetski priznati hirurg pionir je nove tehnike prebacivanja viška masnih naslaga u manje regije, i stručnjak za povećanje zadnjice i veće transfere.  Poznati doktor Bojan Ćirić, član najelitnijih američkih i evropskih udruženja za estetsku, lasersku, rekonstruktivnu i plastičnu hirurgiju, na našem prostoru je pionir planetarnog buma – plastične hirurgije upotrebom masnih ćelija.
Za njega se zainteresovala i televizijska mreža italijanskog premijera Silvija Berluskonija i ANSA, jer je u grupi srpskih hirurga koji prete da nakon dentista oduzmu primat Evropljanima, i da od Srbije naprave turističku metropolu estetske hirurgije, koja će po stručnosti i po cenama parirati Zapadu.

Doktor Ćirić karijeru je započeo kao lekar opšte prakse u Minhenu, gde je završio medicinu i specijalizirao hirurgiju. Usavršavanje je nastavio u Italiji i SAD-u. Danas operiše u Holivudu i Majamiju sa najvećim svetskim imenima, poput profesora Brusa Konela. Reputacija dobrog stručnjaka, koji je bio i član svetski čuvenog tima pokojnog akademika dr Save Perovića, uvela ga je u svet najslavnijih. Bio je i u timu koji je oblikovao izgled večno mlade američke pevačice Šer.

Nova metoda

U razgovoru za “Akter” ispričao je šta je zapravo upotreba masnih tkiva u estetskoj hirurgiji, kako se radi i koje su njene prednosti u odnosu na klasičnu ugradnju implantata hirurškim putem. Ova metoda eksperimentalno je rađena u Japanu, potom se stidljivo širila u Americi i Zapadnoj Evropi, a na našim prostorima je aktuelna prethodne tri godine.

“Reč je o povećanju grudi sopstvenim, matičnim tkivom, masnim ćelijama koje se nalaze u potkožnom masnom tkivu. Prednost ove metode u odnosu na hirurški zahvat ugradnje implatanta jeste u tome što se postiže prirodan i trajan rezultat, priča doktor Ćirić.

On objašnjava da je prva etapa ovog estetskog zahvata, intervencija berbe masnih ćelija, liposukcija, a potom obrada masnih i matičnih ćelija, i iniciranje. Specijalno prerađeno tečno tkivo uz pomoć malih injekcija inicira se kroz otvore od dva do tri milimetra u tkivo dojke, i polako počinje svoj novi život tako što se stvore novi krvni sudovi uz pomoć matičnih ćelija.

“U novije vreme radi se i rekonstruktivna hirurgija dojke, a to znači da se metoda presađivanja masnog tkiva radi i posle uklanjanja dela dojke nakon karcinoma”, kaže dr Ćirić.

Naš sagovornik dodaje da preseljenje masnog tkiva sa jedne regije na drugu ne podleže zakonskim regulativama, kao što je to slučaj sa matičnim ćelijama dobijenih iz pupčane vrpce novorođenčadi ili placente.

Estetski zahvat menja genetiku

Budući da je povećanje zadnjice sopstvenim masnim tkivom veliki trend u svetu, a sada i kod nas, doktor Ćirić otkriva da se sve više žena, ali i muškaraca, odlučuje za ovaj zahvat.

“Doduše, nije nova ideja transfera masnog tkiva sa jednog na drugi deo tela, ali je ono bilo u manjim količinama ograničeno na lice gde se pojačavaju jagodice, ispeglaju bore, i na one regije tela gde postoje manje nepravilnosti. Povećanje zadnjice podrazumeva skidanje masnih naslaga sa dela tela gde su nepoželjne, i brižljivo transferovanje u potkožu zadnjice da bi se dobio oblik koji pacijent želi, a time se menja i sam genetski ram koji postoji kod svakog od nas. Najnepoželjnija forma je ‘V’ zadnjica, a ‘A’ je jedna od najtraženijih, kao što je i kvadratna i okrugla, koja je više specifična za negroidnu, odnosno latino populaciju”, priča Ćirić.
Transferovanjem ili prenošenjem sopstvenih masnih ćelija, koje su bogate matičnim, dobija se živo tkivo koje se prima i daje željenu konturu telu, koja ostaje čak i kada smršate.

“Najbolji kandidati za fet transfer, odnosno ovakve zahvate jesu upravo gojazni. Pacijentima je preporučljivo da se pre zahvata nagoje tako što će povećati količinu hrane, kalorija, čime se zapravo i dobija materijal za moderan izgled – masno tkivo, koje mnogi često ne uspeju da istope iscrpljujućim treninzima i dijetama. Amerikance je mnogo lakše nagovoriti da jedu sve ono što ne bi trebalo da bi se nagojili, nego što je to slučaj sa Evropljanima”, priča dr Ćirić.

Uzimanje, tj. berba masnog tkiva i matičnih ćelija sa tela radi povećanja zadnjice najčešće se vrši iz prednje i zadnje slabine, donjeg i gornjeg stomaka, spoljašnje strane butine, kao i gornjeg i spoljašnjeg dela zadnjice.

Oni koji ne mogu da se ugoje, a žele da imaju oblu zadnjicu, jedino rešenje je implantacija glutalnih implantata za zadnjicu.
“Ukoliko mogu bar malo da se nagoje kod tih osoba koristimo i mast da bi smo dobili još idealniji oblik zadnjice”, kaže doktor Ćirić.

Dame koje dolaze kod njega u ordinaciju najčešće žele da imaju guzu kao Dženifer Lopez.

“Mnogo je žena u svetu koje žele latino zadnjicu. Na primer, jedna devojka, koja radi u našoj konsultantskoj kancelariji u Majamiju, dva puta je radila fet transfer. Prvi put joj je guza izgledala savršeno, ali nakon nekog vremena nije više htela da bude Dženifer, već da ima crnačku zadnjicu i još jednom se nagojila i iskorišćen je taj višak masnog tkiva, tako da sada izgleda prelepo. Međutim, to je diskutabilno sa stanovišta evropske lepote, jer je otišla u fazu ‘preko Dženifer Lopez’”, priseća se doktor Ćirić.

U ordinaciju kod našeg sagovornika dolaze i mnogi muškarci koji smatraju da imaju veliku zadnjicu, ali i oni koji žele raskošniju (bujnu) pozadinu.

“Muškarci uglavnom imaju problem nagomilavanja masnih naslaga. Osim na gornjem i donjem trbuhu, na pubičnoj regiji muke im zadaju i prednje i zadnje slabine. Ako postoji potreba povećanja zadnjice transfer se radi sa prostora koji se popularno zove ‘ljubavni držači’. Lepo zvuči, ali kada se ti ‘ljubavni držači’ skinu i injektiraju u mišić i potkožu, dobija se zadnjica koju oni žele. Prirodna je i drugačija nego kod žena, jer se tako oblikuje, a dobijaju i željeni struk, oblikovane slabine. Pojedini čak pribegavaju i tome da im se na torzu naprave takozvane pločice, i to sve sa njihovim tkivom. I kada izađu, kao i žene koje dobijaju savršen oblik tela, to odmah i pokazuju, jer se zna da i žene vole da vide lepu mušku zadnjicu i fino oblikovano telo”, objašnjava doktor Ćirić.

Baš kao i u svetu, pacijenti iz Srbije imaju svoje uzore kada su u pitanju pojedine obline. Većina već deceniju želi da ima istu zadnjicu kao Bekam, a poslednjih nekoliko godina kao Novak Đoković.

Pre bilo kakvog zahvata stručni tim se konsultuje sa pacijentima. Uglavnom klijentu preporučuju da ostane u merama koje su njegove, skladno konstituciji tela, visni.
“Kažemo im da će ličiti na žensko, ako žele prekomernu zadnjicu”, kaže Ćirić.

U toku razgovora saznajemo da novi izgled guze veoma interesuje i političare nove generacije, a staru gardu zanima samo podmlađivanje lica uz pomoć viška sala, ali i sređivanje kapaka i vrata.

“Zahtevi sveta da političari izgledaju mladalački i da imaju dinamičan izgled preselio se i kod nas. Tu su svakako i biznismeni, kao i velika plejada javnih ličnosti, estrada, glumište… Trend lepote je svuda, kako kod žena, tako i kod muškaraca da imaju ravan stomak, poželjnu zadnicu, i mnogi od latino glumaca za kojima žene uzdišu pribegli su ovoj metodi za savršeni izgled. Ti trendovi sa latinoameričkog tla, pre svega iz Brazila, i iz SAD-a, uvek u Evropu stižu kasnije. Kao što je bio trend sa implantatima 90-tih godina, s kojim se krenulo u Brazilu, pa se stidljivo krenulo s kursevima u Nemačkoj, SAD… da bi sada Amerika bila vodeća zemlja u proizvodnji implantata za povećanje zadnjice i operacije su tamo najmasovnije”, priča doktor Ćirić.

Naš stručnjak je pionir nove tehnike prebacivanja viška masnih naslaga u manje regije, ali i za povećanje zadnjice i veće transfere.

“Izvor toga je u Holivudu i Majamiju, a kolega sa kojim radim u Americi je među ‘top 10’. Dnevno uradimo i po dva velika transfera, nekada jedan, ali uz lice i grudi trend je da se uz implantat iznad mišića stavlja masno tkivo, da bi se dobila punoća gornjeg dela dojki i savršeno prirodni detalji”, priča dr Ćirić.

Svetski džet-set, ali i obični smrtnici, po rečima našeg sagovornika opredeljuju se za doktora koji fizički lepo izgleda.

Poziv estetskog hirurga našeg je sagovornika vodio u svet svetskog džet-seta. Sa slavnim ličnostima susretao se u Los Anđelsu i Beverli Hilsu, a potom u Santa Ani, gde radi najbolji profesor plastične hirurgije za lice i vrat Brus Konel, inače tvorac najmodernijeg fejs liftinga.

“Sa njime sam radio, i u Njuport Biču sa profesorom Denijelom, koji je napisao veliki broj knjiga o nosu, i tu je plejada sjajnih plastičnih hirurga i dermatologa, i onih koji se bave laserskom medicinom. Sada na Floridi imamo ne samo veliki broj Amerikanaca i Latinoamerikanaca, već neverovatno mnogo Rusa koji dolaze da se operišu. Danas se ne zna gde se više obavi estetskih zahvata, na Beverli Hilsu ili na Floridi”, priča dr Ćirić.

U SRBIJU PO LEPOTU

Da bi se seobom masnih naslaga postigao odličan izgled guze, torza i tela potrebno je izdvojiti od 4.000 do 10.000 evra, jer se istovremeno rade tri operacije. Najskuplje prolaze izuzetno visoki pacijenti i oni na kojima sve treba da se promeni. “Sve je to smešno u odnosu na zapadnoevropske i američke cene, gde je startna cena od 14.000 do 20.000 dolara, i vratolomno se penje, jer ima mnogo rada, pošto je ovo zaista filigranski rad. Zbog toga mnogi pacijenti iz Austrije, Nemačke, Švajcarske, Italije, Rusije i Holandije dolaze u Srbiju”, priča dr Ćirić, i dodaje da se nakon intervencije nosi kompresioni odevni predmet 6–8 nedelja, a poslu se vraćate nakon 10–14 dana.

Autor: Vladimir Đuričić http://www.webmedicina.org/aktuelnosti/lepota/3376-do-lepote-na-laksi-nain